21 Οκτ, 2014, 15:20:37 *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Νέα: Παύση λειτουργίας του MotorWomen Club!
Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ

Αρχική   Βοήθεια Κανόνες Λειτουργίας Gallery Αναζήτηση Ημερολόγιο Άρθρα Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Διαφημίσεις
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Αποστολή θέματος  |  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι λάστιχα προτιμάτε;  (Αναγνώστηκε 17102 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nenya
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: 02 Ιούν, 2005, 18:51:28 »

και το puntaki παλια και η stilara τώρα φοράνε bridgestone  αλλα νομίζω ότι δεν θέλω άλλο τα bridgestone ... θα ήθελα κάτι ποιο μαλακό και κάτι που να ζεσταίνεται λίγο ποιο εύκολα
Καταγράφηκε
Ρένα_Impreza
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: 15 Ιούν, 2005, 23:04:39 »

και το puntaki παλια και η stilara τώρα φοράνε bridgestone  αλλα νομίζω ότι δεν θέλω άλλο τα bridgestone ... θα ήθελα κάτι ποιο μαλακό και κάτι που να ζεσταίνεται λίγο ποιο εύκολα

Σου προτείνω Fulda δοκίμασε τα θα με θυμηθείς είναι και αρκετά οικονομικά.

Εγω φορούσα Βridgestone αλλά ...  Angry
Τώρα έχω P.Nero Zero .... θα δείξει το Σαββάτο στα Μέγαρα αν και μέχρι τώρα στο δρόμο δεν μου έχουν φανεί άσχημα.
Καταγράφηκε
Eva
Πάει το μικρούλι μου :-(
Administrator
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Τόπος: Γέρακας
Αυτοκίνητο: Mazda MX5

« Απάντηση #22 στις: 16 Ιούν, 2005, 02:16:49 »

Πάντως τα Fulda είναι δοκιμασμένη και οικονομική λύση... Σίγουρα δεν είναι το super λάστιχο και δεν θα κρατήσει και πάρα πολύ, αλλά αν ψάχνετε φτηνή (αλλά όχι επικίνδυνη) λύση είναι μια χαρούλα!  Smile
Καταγράφηκε

Έρωτα.... In Love
CLSFox
Global Moderator

Τόπος: Lost in space...

Το golf και βάρκες σέρνει... ;)

« Απάντηση #23 στις: 16 Ιούν, 2005, 03:25:00 »

Τώρα φοράω Michelin Energy και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη.

Το χειμώνα που μέσα στην πόλη ζεσταίνονταν σχετικά γρήγορα ήταν καλά, αλλά τώρα με τις μεγάλες ζέστες γίνονται σαπούνια και το μωρό μου υποστρέφει...  Mad

Καταγράφηκε

Λουίζα - CLSFox

Βγαίνει η βαρκούλα... βγαίνει η βαρκούλα του ψαρά...Cool
Eva
Administrator

« Απάντηση #24 στις: 22 Ιούν, 2005, 16:05:48 »

Eδώ και μερικές μέρες φόρεσα επιτέλους ξανά τις 14άρες ζαντούλες μου (που ήταν για βάψιμο) και μαζί τους και Uniroyal 195/45/14...
Ιδιαίτερα φαρδύ λάστιχο για το αυτοκίνητό μου, γεγονός που δημιουργεί δύο κυρίως προβλήματα.
Το αυτοκίνητο είναι ελάχιστα μεν, πιο αργό δε στα ξεκινήματά του  Cry
Το ελαστικό είναι τόσο φαρδύ που σε συνδυασμό με την χαμηλώτερη ανάρτηση (-4cm) σε έντονες ανωμαλίες του δρόμου βρίσκει μέσα στους πίσω θόλους...
Παρ'όλο όμως που τα λάστιχα δεν είναι εντελώς καινούργια (αλλά σχεδόν καινούργια με πολύ λίγα χιλιόμετρα) και παρ'όλο που ακόμα δεν έχω καταφέρει να το πιέσω αρκετά για να δω επαρκώς τις αντιδράσεις του, που έχει κάνει τρομερή εντύπωση η αλλαγή στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου σε σχέση με το 175/50/14 που φόραγα πριν!
Μιλάμε για τρομακτική διαφορά...! Το αυτοκίνητο πλέον υπερστρέφει και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό...
Μόλις έχω την ευκαιρία να κάνω μερικά test drive ακόμα θα σας πω περισσότερες αντδράσεις...

μανία με το φαρδύ λάστιχο.... βρε γιατί τα φαρδαίνετε;  αφού έχετε μικρό κυβισμό και λίγα άλογα.... θα χάσετε πρόσφιση αν τα μεγαλώσετε..... εκτός κι αν στρίβετε ....

Φαντάζομαι εννοείς επιτάχυνση (μιας και μιλάς για μικρό κυβισμό και λίγα άλογα) και όχι πρόσφυση. Όσο πιό φαρδύ είναι το ελαστικό τόσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια επαφής του με το έδαφος και άρα η πρόσφυσή του...
Καταγράφηκε

Έρωτα.... In Love
Lancietta
Hero Member

Τόπος: 2 κολώνες μπροστά...
Αυτοκίνητο: Υpsilon Platino Bicolore '07

Ogni scusa e buona per guidare una Lancia !!!

« Απάντηση #25 στις: 22 Ιούν, 2005, 20:20:34 »

Πρόσφυση εννοώ, ότι το φρενάρισμα θα είναι δυσκολότερο και ειδικότερα σε βρεγμενο οδόστρωμα...Ρωτάω μήπως υπάρχει περιπτωση να σπινιάρει?   τώρα δεν ξέρω αν το δικό σου είναι πραγματικό gt ή απλό sporting...  δεν σε έχω γνωρίσει σε συνάντηση του punto club.  Παρόλα αυτα, είναι προφανές ότι θα δεις διαφορά στο αμαξάκι σου.  Ειδικότερα στη συμπεριφορά του στριψίματος, αν το κάνεις....  θα μείνεις ευχαριστημένη και με το χαμήλωμα.... Για τα λάστιχά σου δεν γνωρίζω αλλά θα μας πεις εσύ...
Καταγράφηκε

Lancisti.gr
Eva
Administrator

« Απάντηση #26 στις: 22 Ιούν, 2005, 22:29:46 »

Πρόσφυση εννοώ, ότι το φρενάρισμα θα είναι δυσκολότερο και ειδικότερα σε βρεγμενο οδόστρωμα...Ρωτάω μήπως υπάρχει περιπτωση να σπινιάρει?

Δεν ανεφέρεις πουθενά το φρενάρισμα και το βρεγμένο οδόστρωμα στο ποστ σου  Don't Know...
Όσον αφορά το βρεγμένο οδόστρωμα όντως η αντίδραση του αυτοκινήτου θα είναι πιό απότομη με το πιό φαρδύ λάστιχο που θα χάσει την πρόσφυσή του πατώντας νερά. Στο στεγνό όμως οδόστρωμα δεν ισχύει αυτό που λες για το φρενάρισμα (διότι όσο πιό φαρδύ λάστιχο, τόσο πιό μεγάλη επιφάνεια επαφής άρα και μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής κοκ.) αλλά ούτε και για το σπινάρισμα -σε εκκίνηση ίσως εννοείς?- για τον ίδιο ακριβώς λόγο...
Εξήγησέ μου αν θέλεις λίγο περισσότερο τι εννοείς γιατί ίσως εγώ δεν κατάλαβα καλά αυτό που ήθελες να πεις....
Και επίσης τι σχέση έχει ο μικρός κυβισμός και τα λίγα άλογα εφ'όσων δεν εννοείς επιτάχυνση...
Καταγράφηκε

Έρωτα.... In Love
Lancietta
Hero Member

« Απάντηση #27 στις: 23 Ιούν, 2005, 07:43:40 »

Με μια ερώτηση....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ;
'ΛΑΧΑΝΙΑΖΕΙ' το άμοιρο το μοτεράκι και δεν ξεκινάει όσο γρήγορα θα μπορούσε....εφόσων μικρού κυβισμού
Καταγράφηκε

Lancisti.gr
Eva
Administrator

« Απάντηση #28 στις: 23 Ιούν, 2005, 19:03:53 »

Με μια ερώτηση....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ;
'ΛΑΧΑΝΙΑΖΕΙ' το άμοιρο το μοτεράκι και δεν ξεκινάει όσο γρήγορα θα μπορούσε....εφόσων μικρού κυβισμού

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πρόσφυση... Έχει με την επιτάχυνση που είπα και παραπάνω...
Τώρα όσο για το "λαχάνιασμα" τι να σου πω... Το μοτέρ δεν είναι μουλάρι (άσχετα αν έχει άλογα  :-P sorry κιόλας)
Καταγράφηκε

Έρωτα.... In Love
xrisa
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: 13 Ιούλ, 2005, 23:58:20 »

Το corsaκι μου το χειμώνα φοράει χιονολάστιχα Bridgestone LM18 σε διαστάσεις 165/65/13
καταπληκτικό λάστιχο στα χιόνια αλλά και στο βρεγμενο δρόμο, με έβγαλε ασπροπρόσωπη σε όλες
τις καταστάσεις. Κάνουν βέβαια λίγο θόρυβο παραπάνω αλλα σιγά σιγά τον συνηθίζεις

τώρα του φόρεσα michelin energy... καλούτσικα μέχρι τώρα.... θα δούμε....

πρέπει να αλλάξω το Σεπτέμβρη λάστιχα και στο Peugeot, τι να βάλω άραγε?
Καταγράφηκε
Eva
Administrator

« Απάντηση #30 στις: 14 Ιούλ, 2005, 00:10:34 »

Το corsaκι μου το χειμώνα φοράει χιονολάστιχα Bridgestone LM18 σε διαστάσεις 165/65/13

Φοράς χιονολάστιχα τον χειμώνα????  Blinking
Θεωρώ πως για τα δεδομένα της Ελλάδας (εκτός κι αν μένεις σε καμια βουνοκορφή) τα χιονολάστιχα είναι κάτι παραπάνω από υπερβολή  Don't Know...
Εδώ βροχολάστιχο και πάλι το σκέφτεσαι μιας και βρέχει σχετικά λίγο, πόσο μάλλον το πόσο σπάνια χιονίζει...
Πιστεύω πως είναι δώρον άδωρον να χρησιμοποιείς ένα τέτοιο ελαστικό μιας και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δουλεύει σωστά είναι σπανιότατες... Εκτός του ότι το έχεις και κάθεται όλο τον άλλο καιρό... Χμμμμ.... Εγώ θα το ξανασκεφτόμουν πάντως...
Καταγράφηκε

Έρωτα.... In Love
xrisa
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: 14 Ιούλ, 2005, 19:17:29 »

Η αλήθεια είναι ότι λατρεύω το χιόνι και τα χειμερινά σπορ
γι'αυτό και όλο το χειμώνα θα με βρείτε σε κάποιο βουνό για σκι  Cool ή εκδρομούλα
είχα λοιπόν βαρεθεί το βάλε-βγάλε αλυσίδες και βρήκα τη λύση στο χιονολαστιχο.
Άλλωστε και άλλοι φίλοι μου έχουν χιονολάστιχα στα δικά τους.

Αποδείχτηκε όμως και πολύ καλή λύση σε συνθήκες χειμώνα, τόσο στο χιόνι όσο
και στη βροχή και στο κρύο. Βέβαια με τις πρώτες ζέστες τα άλλαξα και έτσι έχω
2 σετάκια λάστιχα που θα με βγάλουν μερικές σεζόν ακόμα  Very Happy
Καταγράφηκε
CLSFox
Global Moderator

Τόπος: Lost in space...

Το golf και βάρκες σέρνει... ;)

« Απάντηση #32 στις: 15 Ιούλ, 2005, 00:25:44 »

τώρα του φόρεσα michelin energy... καλούτσικα μέχρι τώρα.... θα δούμε....

Πολύ φοβάμαι ότι θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή..

Δες το Post που έγραψα παραπάνω για να δεις τον πόνο μου..  Cry

Καταγράφηκε

Λουίζα - CLSFox

Βγαίνει η βαρκούλα... βγαίνει η βαρκούλα του ψαρά...Cool
natalia
Full Member

Τόπος: Πετρουπολη
Αυτοκίνητο: Ford Fiesta sport (1.7 Puma moter)

απλός επισκέπτης

« Απάντηση #33 στις: 28 Ιούλ, 2005, 22:41:33 »

Κορίτσια να σας πω και εγώ την εμπειρία μου περί ελαστικών.....
Από την μαμά το αυτοκινητάκι μου είχε πάνω το Pirelli P700. Εντελώς νάιλον και κράτημα μηδέν, σε βρεγμένο οδόστρωμα καλύτερα να μην οδηγούσες.
Μετά άλλαξα λαστιχάκια και έβαλα Michelin Pilot απίστευτα καλό ελαστικό με καλά κρατήματα σε κάθε είδος οδόστρωμα, αλλά......   τόσο μαλακό που χρειάστηκε να αλλάξω 2 φορές λάστιχο μιας και πετάξανε "καρουμπαλάκι" και τα δυο μπροστινά σταδιακά.
Τώρα στις τελευταίες αλλαγές έβαλα τα Brigestone-Potenza και θα συνεχίσω να το φοράω στο ΠορΤοκαΛακι μου. Είναι πιο σκληρό μεν από το Michelin με πολύ καλά κρατήματα σε στεγνό και βρεγμένο, αλλά σίγουρα πιστεύω από τα καλύτερα για τους ελληνικούς δρόμους που το οδόστρωμα ποικίλει
Καταγράφηκε

Geo
Hero Member

Τόπος: Άλιμος, Βάρκιζα, Ανάβυσσος κλπ

Με το πλάι, γιατί έτσι μας αρέσει...

« Απάντηση #34 στις: 19 Σεπ, 2005, 05:49:29 »

Λαστιχάκια michelin κατά 99%, θα προτιμήσω...Από αύριο βγαίνω στη γύρα για ζαντολάστιχα έχω δει τις ζαντούλες που θέλω να φορέσει το saxo, τώρα αν μου χτυπήσει κάτι καλύτερο στο μάτι, θα δείξει...Από αύριο θα κάνω έρευνα τιμών, έχω κάποια καταστήματα στο νου μου, με έχουν κατατοπίσει πλήρως για το που να κινηθώ περίπου και οι φύλακες άγγελοί μου  (happy) και βγαίνουμε να πάρουμε προσφορές και να διαλέξουμε και ζαντούλες, να μου πουν και τη γνώμη τους  Smile
Τα λαστιχάκια πρέπει να αλλάξω πάραυτα, πριν τις βροχές, αν δε θέλω να κάνω πατινάζ... No No No!

Υ.Γ. Αν έχετε κάποια καλή πρόταση, είμαι όλη αυτιά  Very Happy
Καταγράφηκε

Αν με δεις με ευκολία να σε φτάνω, στο φτερό,
μη φοβηθείς!σιγά μη θέλω να κοντραριστώ...
απλά, θα σου φωνάξω και θα πω...Stasou Mygdala!
iNSaNiTY
Full Member

Τόπος: Θεσσαλονικη

www.clubford.gr

« Απάντηση #35 στις: 19 Σεπ, 2005, 17:36:15 »

Φοραω τα MICHELIN PILOT EXALTO 1ης γενιας,ειναι καταπληκτικα λαστιχα στο στεγνο,και στο βρεγμενο απλα δεν εχουν αντιπαλο!
Τα μονα ελαττωματα ειναι 1) οτι εχουν αρκετο θορυβο κυλισης(που εγω το εχω συνηθισει και δε με ενοχλει) και 2) αυτο που ειπε και η natalia πιο πανω,μεγαλη ευαισθησια.
ΑΛΛΑ
τα 2ης γενιας,μαθαινω οτι εχουν εξαλειψει και τα δυο αυτα ελαττωματα.
Απο προσπεκτακι τους:
Στο βρεγμενο

"ΑΣΦΑΛΕΙΑ : Το νεο michelin κραταει την πορεια του στις στροφες με ταχυτητα κατα 9% μεγαλυτερη απο τον νο1 ανταγωνιστη του στην ευρωπαϊκη αγορα"

"Νεο μιγμα γομας ALM (Μεγιστη Προσφυση και Χιλιομετρικη Αποδοση) που γαντζωνει στο δρομο και προερχεται απο την τεχνολογια των αγωνων ταχυτητας. Μεγιστη απομακρυνση του νερου χαρη στο ασυμετρο σκαλισμα και στον σχεδιασμο των αυλακιων και των εγκοπων του πελματος"

Στο στεγνο

"Το VCP (Variable Contact Patch = Συστημα μεταβαλλομενης επιφανειας επαφης) εξασφαλιζει στις στροφες, μεγαλυτερη επιφανεια επαφης της γομας στο εδαφος."

"Μια χιλιομετρικη αποδοση ρεκορ στην κατηγορια του... Με το Michelin Pilot Exalto PE2 διανυουμε τουλαχιστον 20% περισσοτερα χλμ απο οτι ο κυριοτερος ανταγωνιστης του"
Καταγράφηκε

Οταν ειμαι καλη ειμαι πολυ καλη, οταν ειμαι κακια ειμαι πολυ καλυτερη!!!!  Angel
Geo
Hero Member

Τόπος: Άλιμος, Βάρκιζα, Ανάβυσσος κλπ

Με το πλάι, γιατί έτσι μας αρέσει...

« Απάντηση #36 στις: 22 Σεπ, 2005, 18:48:44 »

Μάλλον goodyear F1, θα προτιμήσω...Η αλήθεια είναι ότι επισκέφθηκα πολλά καταστήματα με ζαντολάστιχα, αλλά τι γέλιο ρίξαμε σ' ένα κατάστημα με ζαντολάστιχα στη Βουλιαγμένης, δε λέγεται . Πέραν ότι πήγαμε 5 άτομα (4 άντρες κι εγώ, ποιός τη χάρη μου! τρελαμένοι όλοι τους...)γίναμε φίλοι με τους υπαλλήλους, μόλις έκλεισε το κατάστημα τα παιδιά που δούλευαν driftαρανε με πισωκίνητα στον παράδρομο και βέβαια δοκίμασα ότι ζάντα ήθελα έτσι? Αφού τις βγάζαμε και φωτό στο κινητό, για να κάνουμε συμβούλιο να πούμε γνώμες, τις στέλναμε με mms σε δικούς μου ανθρώπους, να πουν τη γνώμη τους...Όλα σε real time (τεχνολογία).
Παιδιά, ξεσηκώσαμε το κατάστημα στην κυριολεξία. Τρελαμένος και ο ιδιοκτήτης, έφερνε αβέρτα-κουβέρτα, ζάντες, αξεσουάρ, λάστιχα,  μέχρι να καταλήξω -ουμε και οι γνώμες ήταν πολλές.....
Η συνέχεια στην έκθεση (να δούμε και εκεί τι θα παίξει). Wistle

Υ.Γ. Με προβλημάτισε πολύ με MICHELIN EXALTO ΙΙ,ο τύπος στο κατάστημα...Δεν τα προτείνει με την καμία
Καταγράφηκε

Αν με δεις με ευκολία να σε φτάνω, στο φτερό,
μη φοβηθείς!σιγά μη θέλω να κοντραριστώ...
απλά, θα σου φωνάξω και θα πω...Stasou Mygdala!
Lancietta
Hero Member

« Απάντηση #37 στις: 24 Σεπ, 2005, 06:13:39 »

Υ.Γ. Με προβλημάτισε πολύ με MICHELIN EXALTO ΙΙ,ο τύπος στο κατάστημα...Δεν τα προτείνει με την καμία
Κοίτα, φοραγε το golfaki τα exalto Ι και μείναμε όλοι στην οικογένεια ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις του, το αμάξι βεντουζαριζε κάτω.
Πράγματι, φορέσαμε τα exalto ΙΙ φέτος και νιώθω ότι το αμάξι δεν έχει καθόλου  λάστιχα...
Καταγράφηκε

Lancisti.gr
caramellenia
Sr. Member

Τόπος: Ολούθε!!!

Passion Driven - Idea Believer - Former Member -

« Απάντηση #38 στις: 27 Σεπ, 2005, 05:42:51 »

Κοριτσάρες μου κι εμένα μου αρέσουν πολλά λαστιχα αλλά.....
Με τις καταραμμένες 13' Ζάντες οι επιλογές μου είναι ελάχιστες  Cry

Να τολμήσω YOKOHAMA?Don't Know...
Καταγράφηκε

-|-|-I I'm gonna organize some changes in my life
I'm gonna exorcise the demons of my past
I'm gonna take the car and hit the open road
I'm feeling ready to just open up and go... -|-|-

-|-|-|- www.tarmac.gr -|-|-|-
Lancietta
Hero Member

« Απάντηση #39 στις: 27 Σεπ, 2005, 09:13:51 »

Φίλη μου ... ρώτα τον μηχανικό σου για το άν θα βάλεις Υοko...  ανάλογα βέβαια και τι χρήση θέλεις να τους κάνεις...
Καταγράφηκε

Lancisti.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Αποστολή θέματος  |  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: